Historie zařízení

     Naše zařízení se nachází v budově zámku. Jeho stavba byla započata jezuity v roce 1677. Již následující rok byla stavba dokončena. Jelikož v okolí byla nouze o kvalitní stavební kámen, byl při stavbě použit kámen z nedalekého rozebíraného hradu Veliš. Milíčevský zámek byl postaven jako jednopatrový blok se středem o patro převýšeným.

     Dnešní podoba zámku není původní, ale vychází z empírové přestavby v roce 1841. Celá stavba při ní byla o jedno patro zvýšená. Z historie také víme, že zámek patřil rodu Vrintsu z Falkensteinu.

     Dne 17.dubna 1903 v noci vypukl v zámku požár, který byl zdolán teprve po třech dnech. Shořel krov, prohořely půdní stropy. Mosazné součásti hodin a cimbály se úplně roztavily. Hodiny se tehdy zastavily v 1 hodinu po půlnoci. Bylo tehdy tolik sněhu, že jičínští hasiči se museli od lesa Lipnice vrátit domů. Majitele zámku stihla tak smutná zpráva požáru na jeho dolnorakouském zámku v Poisbrunnu. Když přijel dne 20. dubna do Milíčevse, jeho nejmilejší sídlo ještě hořelo.

Milíčevský zámek před přestavbou

     Po roce 1947 byl zámek znárodněn a v roce 1956 bylo rozhodnuto o vytvoření areálu pro důchodce.

     V roce 1959 byl oficielně otevřen tento zámek jako Domov pro důchodce. Snad byl dán zámek těmto lidem proto, aby po celoživotní dřině konečně ochutnali, jak se žije na zámku. Dnes je tento zámek uznávanou kulturní památkou a je chráněn českými památkáři.

Miličevský zámek v době přestavby

     K budově zámku patří také krásný park, který je o rozloze úctyhodných 7 hektarů. Součástí parku jsou i dva rybníky. Park je udržován a volně přístupný jak našim klientům, tak široké veřejnosti. Ta ho ráda a často využívá k procházkám a chvilkám oddechu v dnešní uspěchané době. Také se v něm konají různé kulturní akce určené, ať již pro naše klienty, nebo pro veřejnost. Každý rok se zde za iniciativy obyvatel Slatin, Milíčevse a s přispěním obce Slatiny, koná “Pohádkový les”. Ten je určen pro naše nejmenší spoluobčánky, kteří se sem sjíždějí z dalekého okolí.

     V případě zájmu je možné získat podrobné informace o historii zámku v našem zařízení.